Oppitunnilla 2.5.2.2021
Videota ei löydy
Videota ei löydy
Videota ei löydy
HAPPY DAYS ARE HERE AGAIN
UUSIMMAT TEKSTIT LOPUSSA - RULLAA LOPPUUN / NEWEST TEXTS IN THE END -ROLL ON
25.02., torstai
Selvästi ihmiset näyttävät tätä kautta seuranneen paikallispolitiikan tilannetta tämänkin kanavan kautta, sillä illan 22.47 ja aamun klo 9.10 välillä sivulla poikkesi 74 kävijää. Se on aika monta liikkujaa öiseen aikaan.Voi, kun tuo harras toive olisi, että joukossa olisi joku, jonka varoissa olisi kuukausittain sijoittaa 5€ noiden vielä vapaina olevien isengeläisten eskarikoululaisten tukemiseen. Toive saattaa olla turha, sillä jos useimmat poikenneista ovat muita paikallisia valtuustoon pyrkijöitä, heidän varansa eivät ainakaan luottamustehtävän hoitamisen kautta tule Vesilahden kunnassa parantumaan. Muutamien kymppien kokouspalkkiot kyllä häviävät puolue-ja muihin veroihin, mutta onneksi on torstai ja torstain sanotaan olevan toivoa täynnä.
Positiivisuus kantaa.
Oli tuota vaaliasiaa jo ehtinyt joku kommentoidakin: "Hyvä Tapani, kiitos, että suostuit ehdokkaaksi, "tolkun" järjen ääntä tarvitaan!!" Tiedä häntä, onko edes paikkakuntalainen, kuten ei ollut iso osa niistä Lammasniemi-kirjelmän allekirjoittajistakaan. No, samahan se maassa, jossa vielä on ilmaisunvapaus. En kuitenkaan ymmärrä, miten kunnan myönteisen kehittämisen kannalta on eduksi, että Lammasniemi pidetään tuollaisena rytöläjänä. Aluettahan on tarkoitus kehittää niin että koko ajan enemmän luonnosta vieraantuville ihmisille tarjoutuisi mahdollisuus päästä turvallisesti lähestymään luontoa ja nauttimaan sen virkistysmahdollisuuksista. Tällä hetkellähän alue on kuin Neuvostoajan Karjalan kannas, josta eivät huolta pitäneet kuin muutamat kylmän sodan tiukimpina aikoina luvatta alueella leningradilaisilla takseilla poikenneet kotiseutuaan haikailleet evakot. Suurin osa allekirjoittajista ei varmasti ole paikalla käynyt. Itse poikkesin siellä viisi kertaa 27.10.-28.11.2020 välisenä aikana asioidessani Kirkonkylässä ja tien varrella oli kaksi kertaa havaittavia merkkejä liikkeestä: kerran auto parkissa venevalkaman luona ja toisen kerran joku veneellään. Eilen kuulin vahvistuksen siitä, että Vesilahden 9. luokan oppilaita oli myös syksyn mittaan liikuntatuntien juoksulenkeillä poikennut alueella uteliaisuuttaan sen saaman suuren julkisuuden takia. Tuloksena oli: ei havaintoja ihmisistä.
Tolkkua tässäkin asiassa ja yhteisellä keskustelulla toimivaan lopputulokseen, eikä lakimiesjoukkojen työllistämisellä ja keskinäisellä eripuralla.
Hallituksen johtoviisikko kertoo parhaillaan tv:ssä muutoksia tämänhetkiseen koronatilanteen hallitsemiseen. Erityisesti tässä saa nyt odottaa oikeusministerin koolle kutsumassa puoluesihteerien tapaamisessa tehtävää ratkaisua kuntavaalien osalta. Se sen enempää kuin tuo poikkeusolojen julistaminen ei kuitenkaan estäisi tätä viikonlopuksi suunnittelemaani mini-vaalikierroksen käynnistämistä. Toteutuksessa otetaan huomioon jo tuo käyttöön tuleva max. kuuden ihmisen liikkuminen yli 2 metrin etäisyydellä toisistaan ulkotiloissa.
Tällainenkin asia piti laittaa pikaiseen valmisteluun:
Von Gofore Ltd habe ich gerade die folgende Nachricht erhalten:
„Mit unserer Kommunikation haben wir uns Ideen für unsere Kommunikation am kommenden Frauentag ausgedacht. Mir kam der Gedanke, dass Iseng eine Idee haben würde - uns über den Status der Frauen dort zu erzählen und wie Sie und unsere Arbeit (möglicherweise) in der Lage waren, ihn zu beeinflussen? Würden Sie an etwas Konkretes denken, das sogar auf Gofores Kanal erzählt werden könnte, und gleichzeitig die Bedeutung der Unterstützung der Bildung von Mädchen und Frauen und insbesondere dieser Gruppen in Entwicklungsländern fördern? ”
Bitte überlegen Sie dringend, was damit getan werden könnte. Es ist keine Zeit zu verlieren, der Frauentag ist bereits 8.3!
Tapani
От Gofore Ltd я только что получил следующее сообщение:
«В процессе общения мы придумали идеи для общения в предстоящий женский день. Мне пришло в голову, что у Исенг возникнет идея - рассказать нам о положении женщин там и о том, как вы и наша работа (возможно) смогли на него повлиять? Вы бы подумали о чем-нибудь конкретном, о чем можно было бы рассказать на канале Gofore и в то же время рассказать о важности поддержки образования девочек и женщин, особенно этих групп, в развивающихся странах? ”
Прошу срочно подумать, что с этим можно сделать. Некогда терять зря, женский день уже 8.3!
Тапани
Katsotaan saako asianvalmisteluun kentältä apua. Olisi jälleen erinomainen lisä kaikkeen viestintään tähän asiaan liittyen.
Poikkesin kuulostelemassa tuntoja Kurkituvalla samalla kun tiputin postiin ääneni Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan vaalissa. Tunnelma oli ihan rauhallinen, asiakkaita oli paikalla runsaasti. Riehun suunnalta saapuneilla oli uutisenkaltainen tieto, että ensi syksystä ei siltä kulmakunnalta sitten kouluajojen enää tarvitse ajaa, kun viimeiset oppilaat lähtevät päättöluokalta. Aika hurja muutos vielä muutamien vuosien takaiseen tilanteeseen.
Ravintolat näyttävät jälleen menevän kiinni. Isompaa purnausta ei asiasta aiheutunut, sillä ei sitä kukaan kiusan päiten tee ja turha on manata hallitusta siitä, että läkkeitä ei ole ollut saatavilla. Kyseessä on koko maailmanlaajuinen tilanne ja se kyllä sitä ajan oloon laukeaa tavalla tai toisella.
Nyt pitää alkaa valmistautua klo 17 alkavaan pankin Teams-kokoukseen.
Sillä välin ehti tulla mielenkiintoinen kommentti ihmiseltä: "Tiedän,että sinä olet pätevä valtuutettu.Kysyisin vain,miten sinä jaksat hoitaa kaikkien asioita. Et ajattele yhtään itseäsi ja jaksamistasi.Minun käy ihan sääliksi,kun sinä menet ja taistelet toisten puolesta vaikka olisit kuinka väsynyt.Hellitä hyvä mies." - Antaa mielenkiintoisen kuvan luottamustehtävän hoitamisesta. Kirjoittaja ei kyllä ole vesilahtelainen, eli siellä päin maailmaa meno saattaakin olla kuvauksen kaltaista taistelua.
Toinenkin mielenkiintoinen viesti oli saapunut:
"Meidän viestinnän kanssa mietittiin ideoita meidän viestintään lähestyvänä naistenpäivänä. Minulle tuli mieleen, että saisiko Isengestä jotain ideaa – kertoa vaikka naisten asemasta siellä ja miten teidän ja meidän työn kautta on (mahdollisesti) pystytty vaikuttamaan siihen? Tulisiko sinulle mieleen jotain konkreettista, mistä voisi vaikka kertoa Goforen somekanavissa ja samalla promota sitä miten tärkeää on tyttöjen ja naisten ja erityisesti näiden ryhmien koulutuksen tukeminen kehittyvissä maissa?"
Mahtava ajatus. Jos oikein noudattaisimme nyt Pellinan
määräystä, ei tästäkään tulisi mitään. Hän on nimittäin kieltänyt kylän työntekijöistä keskustelemasta kanssani. Kyllä viestit silti kulkevat ja klubilaiseltakin ehti
tulla ihan ilman painostusta oheinen kommentti: "Ensimmäisenä tuli mieleen, että tytöt voisivat kirjoittaa parilla sanalla tulevaisuuden haaveensa tai jonkinsortin slogan;
tyyliin ”carpe diem” mutta ei sitä!
Jos
sanoja ei löydy, sitten voi piirtää.
Kuvat näistä joko yksittäin tai sitten yhteiskuva!
Naisopettajat voisivat tehdä saman ja jos tulevaisuudenhaaveita ei löydy, mistä ovat kiitollisia.
Esimerkiksi
”Onnea on…” (vaikka ihan suomeksi) ja sitten siihen sillä kielellä millä haluaa:suomeksi, bembaksi, englanniksi, kuvana.
Niin siis lapsetkin voivat tehdä nämä. Siis pojat myös, Naistenpäivä
on myös miestenpäivä!
"Voisi kertoa koulusta, miten iso osa tyttöjä. Jotain myös oppilaiden jatkokoulusta, rahallisesta avusta etc. Sitten lahjatietokoneista, internet yhteyksistä. Edelleen Stevenin pitämästä it koulutuksesta sekä lapsille että naisopettajille. Tietenkin mukavia kuvia, nyt etenkin tytöistä it opinnoissa. Teams yhteyden voisi myös mainita."
Noita kommentteja olikin useampi - aina vain upeampaa, kun vain itse huomaisi lukea kaikki viestit, mitä eri kanavia pitkin saapuu.
Muuten tarkoitus oli saada kasaan 6.3. hallituksen ja vuosikokouksen aineistot ja vuosikokous näyttää tältä:
"Selma and Tauno Fund ry
VUOSIKOKOUS ESITYSLISTA
25.2.2021
Aika: lauantai 6.3.2021 klo 13.30
Paikka: Teams-kokouksena
Läsnä:
Käsiteltävät asiat:
1 § Kokouksen avaus
2 § Valitaan kokouksen puheenjohtaja
3 § Valitaan kokouksen sihteeri
4 § Valitaan kokoukselle kaksi pöytäkirjantarkastajaa, jotka toimivat tarvittaessa myös ääntenlaskijoina
5 § Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
6 § Kokouksen työjärjestyksen hyväksyminen
7 § Esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja toiminnantarkastajan lausunto vuodelta 2020
8 § Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
9 § Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksun suuruus
10 § Valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet
11 § Valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajaa ja varatoiminnantarkastajaa
12 § Ajankohtaisia asioita:
- Tilanne kummilasten osalta
- Koulun käynnistyminen uuden lukuvuoden alussa 1.2.2021
- Yhteistyökuvioiden selvittäminen Isengen kyläkomitean kanssa
- jäsenmäärä 25.2.2021 on 38, heistä Suomen kansalaisia 32
- muut asiat
Vesilahdessa 25.2.2021
Tapani Pietilä
hallituksen puheenjohtaja
PS. Mikäli haluatte osallistua kokoukseen Teams-palaverin myötä, olkaa hyvä ilmoittakaa asiasta tapani@isengeclub.fi ja teille lähetetään lauantaina ennen kokousta linkki kokoukseen sekä samalla laaja jo etukäteen laaja liitemateriaali alkavalla viikolla."
13 228
26.02., perjantai
Nytkö se pitkäaikainen loskakeli taas alkoi?
Pitkään kestäneen klubin asioiden hallinnollisen putken keskeytti virkistävä käynti koronaturvallisella maittavalla lounaalla Tampereella:
"We hear you got suprised about the bill for school electricity.That was meant for more than three to six months advance but you can be paying every month acording to what you want.But it will be abit expensive cos of the fixed charges."
Pellina viesti, että oli kuullut kritiikistämme koskien sitä, että Pellina vaati K3000 heti sähkölaskuihin, kun viimeiset 1½ vuotta olemme maksaneet K250 kuukausittain. Ennen meille kerrottiin, että sitä ei voisi maksaa pitemmäksi aikaa kuin kuukaudeksi
---- nyt keskeytän - kumpikin puhelin vinkuu ja samaan aikaan tulee viestejä, mihin on tarve reagoida. Ei ole tylsää!
Ja sitten saikin palata heti viestitulvan purkamiseen:
"Having been a head teacher at Vesilahti there in Finland, any correspondence would go through you not through your subordinates. We told you that you should follow protocols and you re fused and this is the result.
Tällä kertaa valmistui vain vaniljapuusteja, sillä niistä on tullut sen verran paljon kiitosta.
Luvassa on todella kaunis aurinkoinen päivä. Varmuutta siitä, että ketään olisi liikkeellä ei toki ole. En muista oman elämäni varrelta yhtään vaalikampanjaa vuoden 2017 vaalien lisäksi, jolloin toimintaa on tuotu oikein lähelle ihmisiä ja tällä kertaa tässä on vielä aikaisempaa kertaa suurempia haasteita tuon koronan takia.
Aloitus oli erinomainen. Ajellessani kotoa Kehron suuntaan näin matkan varrella vieläkin postilaatikossa repsottavan eilen sinne laittamani mainoksen ja hetkeksi meinasi jo mieli mustua, että näin siinä varmaan käy useampien kohdalla. Eihän vielä ole edes varmuutta siitä, että vaaleja lainkaan järjestetään.
Kauan ei asia mielessä liikkunut, sillä rollaattori alkoi lähestyä liukasta pihatietä pitkin ja hetken päästä lähestyi väkeä maantien reunaa tepastellen autoja väistellen. Heti tältä seisakkeelta sai alkaa kirjata asioita ylös, sillä en todella ole asiantuntija varsinkaan teknisen toimen alueeseen liittyvissä asioissa. Tiedän kuitenkin, että ensi viikolle on sovittu tapaaminen sellaisen ihmisen kanssa, joka voi ottaa virkavastuulleen tämän kuntalaisen kunnan kannalta hyvin positiivisen asian hoitamisen. Kaikille ei enää tänä päivänä näytä olevan yksiselitteisen selvää, miten virkamiehiä tavoittaa. Entisaikaan moni vain meni tavoittelemaan toimistolle; kyllä siellä varmasti joku olisi paikalla ja ainakin viestin voisi jättää.
Oli melkoisen mukava huomata, että paikalle saapui myös 18-vuotias, joka vasta hetki sitten oli saavuttanut äänioikeuteen oikeuttavan ikärajan. Tämä nuori oli mukana matkalla Draudziga Aicinajuma Cesu Valts Gimnaziumissa ja toi mukanaan suuren ilosanoman silloiselle yläasteelle. Vinkkasin reippaalle ihmisille myös mahdollisuudesta asettua ehdokkaaksi ja saada hieman meidän keski-ikäämme alhaisemmaksi.
Juttua riitti niin, että aikataulun mukainen siirtyminen seuraavaan kohteeseen oli tiukoilla. Osa tiestä aika arveluttavassa kunnossa, mutta tästä huolimatta saavuin minuutilleen kohteeseen, jossa aluksi varmaankin aiheutin enemmän hämmennystä, kun maskin ja erikoisen nuorekkaan pukeutumisen takia en ollut helposti tunnistettavissa. Turkkilainen parturi kun vei melkein kaikki hiuksetkin päästäni.
Kylällä ei varmaan ollut liikkunut paljon suojautuneita ihmisiä. Pikaisesti olimme kuitenkin pohtimassa elämänmenoa kuuman kahvimukin ja tuoreen nisun kera. Välttääksemme erään poliittisen suuntauksen kritiikkiä käytimme kahvittelussa ihan kunnon kahvimukeja. Pullakin viehätti sen verran paljon, että puolet suuren lämpölaatikon sisällöstä jäi tuohon osoitteeseen. Tapaamisessa sai myös hyvän kuvan viime viikolla kiitellyn paikallisen yrittäjän toiminnasta. Todella vastuuntuntoista työtä.
Aika kului ja ehdin vaivoin seuraavaan kohteeseen, jossa sitten olikin hiljaista. Pysäkille johtanut tie näytti kuin peililtä ja aina vahvalta jäältä. Sen tien varresta tuskin kukaan kävelemällä pyrkii tien varteen. Jatkoin matkaa, koska kaikkia tarvikkeita piti täydentää välillä kotona.
Seuraavaan kohteeseen saapuikin paikalle 100% kaikista niistä, joille ennakkotieto oli toimitettu. Juuri ja juuri pysyimme sallituissa rajoissa. Täälläkin tuli merkittävää tietoa/selvitettävää/tiedoksi saatettavaa, jonka pääosin koitan saada tulevana keskiviikkona eteenpäin. Täytyy koittaa vaan seurata, että asioiden suhteen varmasti tapahtuu jotakin.
Tännekin jäi melko iso erä pullia. Afrikka kiittää. Nämä vaalikiertueen pullat tuloutetaan Isengen kylän oppilaiden jatko-opintoihin.
Viimeinen tapaaminen oli sitten kotitien päässä ja jälleen sai ilahtua: väkeä tuli paikalle erittäin hyvin.
Nyt kun päivää miettii jälkeen päin huomaa, että useissa paikoissa paikalla kävi runsaasti entisiä kunnallisissa tehtävissä toimineita henkilöitä, joilla oli kovasti sanottavaa ajankohtaisista asioista. Tällainen kohdennettu toimintakin on melkoisen uuvuttavaa touhua, mutta toisaalta äärettömän mielenkiintoista.
Täytyy pohtia jatkoa.
St Georgenista tuli ilmoitus, jonka mukaan pormestari Rieger on kertonut, että vallitsevissa oloissa ei voida järjestää tulevana kesänä Stadtfestiä St Georgenissa. Väestöstä ei siihen mennessä millään voi olla rokotettuna riittävää osuutta ihmisistä. Vannoimme kuitenkin tekevämme parhaamme yhteistyön jatkumisen hyväksi.
10 663
01.03., maanantai
Nyt on 301 päivää jouluun ja hieman vähemmän meidän mielenkiintoiseen pikkujouluumme 4.12.2021. Kohta avaamme tilaisuuden varausmahdollisuuden, sillä tuolla sivulla on poikennut jo yli tuhat kävijää ja resurssimme toimittaa ruoka-annokset railakkaasti juhliviin koteihin täällä Suomessa on rajallinen.
Näyttää maaliskuu alkaneen ja keinot pitää kiinni tuosta upeasta talvesta ovat aika vähäiset. Se on siis menoa kohti kesää ja klubimme iloista tapaamista puutarhassa.
Sitä ennen pitää tänään poiketa hakemassa allekirjoituksia lähiseudulla asuvilta S&T F ry:n hallituksen jäseniltä tilinpäätökseen, jotta lauantain kokouksia varten ovat nekin muotoseikat kunnossa.
Positiivisen lisän toimintamme tukemiseen saimme kuulla eilen, kun vaalikiertuetta loskaisten teiden päässä vetävä kunnallisvaaliehdokas on luvannut maksaa S&T F ry:n tilille isengeläisten lasten jatko-opintoja tukevalle tilille jokaisesta tilaisuudessa nautitusta nisusta saman summan kuin nisu maksaa Narvan torilla. Kiitos tästä!
Tein päivällä vierailun Nöpön kanssa EiLan kotiin. Puolin ja toisin oli aikamoista kyräilyä, Nöpö oikeasti useamman kerran oikein murahteli, mitä se ei juuri koskaan kotona tee. EiLa oli kuitenkin selkeästi vieraasta kiinnostunut ja näki edes, että kissarotu ei ole kokonaan maan päältä kadonnut. Paluumatkalla nautimme BossGloss -pesulassa auton pesusta. Tuohonkin kokemukseen Nöpö on jo ehtinyt tottua.
Myöhemmin kuulin erään Vesilahden yläasteen oppilaskunnan tukiyhdistyksen aktiivisen tukihenkilön menettäneen oman, rakkaan kissansa ja kertomuksen siitä, miten raskas tuokin ero on ihmiselle, jolla kissa on todella löytänyt paikkansa perheen elämästä.
Tänään näyttää olevan ihan kunnolla työtä, että saa päivän askelmäärän nousevan viisinumeroiseksi. Siksi ihmettelinkin eilistä päivää, miten se onnistui vaalikierroksella kuin tyhjästä vaan.
Päätin sitten huomennakin jatkaa hyvin alkanutta matkaa, ja siksi aamulla saa nousta klo 5.10, jotta taikina ehtii nousta.
Gofore Oyj:stä tiedusteltiin kohteliaasti, löytyykö sieltä kylästä materiaalia toimitettavaksi heille naistenpäivän idean toteuttamiseksi. Tämäkin asia varmaan tulisi protokollan mukaan toimittaa Pellinalle, niin kuin tuo Narva taloa koskeva asia viime marraskuussa. Sillä tavalla menisi tämäkin Goforen ajatus ohi. Pommitin vielä moneen suuntaan asialla niitä, joilla on viestintävälineitä. Ei viitsisi taas koota kaikkea täällä valmiiksi, kun ei edes ole noita ajanmukaisia oppilastietoja vielä toimitettu.
Kylässä on kuulemma sunnuntaina ollut kyläkomitean kokous. Siellä on ehkä keskusteltu vastauksesta, joka toimitetaan tällä sopimallemme välittäjälle. Mielenkiintoista, indeed! Tiedotamme asiasta kyllä heti, kun saamme jotain tiedotettavaa.